Hayalleri İçin Cama Şekil Veriyorlar

Ağrı Girişimci İş Kadınları Derneğince kentte ilk kez açılan “Ağrılı Kadınlar Cam Sanatı ile Buluşuyor” projesine katılan kadınlar, hayallerini gerçekleştirmek için meslek öğreniyor.

Ağrı’da, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı desteğinde Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa yürütülen ve bir yıl sürecek olan projeye katılan 50 kadın, hem mesleğin inceliklerini öğreniyor hem de aile bütçesine katkıda bulunuyor.

Girişimci Kadınlar Ağrı Şube Başkanı Dilan Özmen Özgün, AA muhabirine yaptığı açıklama, kentte farklı bir proje üretmek adına böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Özgün, “Ağrı’da cam sanatı olmaz’ diye düşünenler oldu ama bu kurs başlayınca Ağrı’da da bu işin olacağını ve cam sanatının yürüyebileceğini anlamış olduk. Hanımlarımız bu işe gerçekten ilgililer.” dedi.


Amaçlarının 18-45 yaş arasında herhangi bir işte çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara sertifika kazandırmak olduğunu ifade eden Özgün, şunları kaydetti:

“Bu sertifika ile hanımlarımız ileride meslek edinmiş olacaklar ve bu işi yürütebilecekler. Ben tanıtım toplantısında kadınlarımıza bunları anlattım. Onlara ‘siz bu işi yaklaşık 2 bin 500 – 5 bin TL gibi bir maliyetle evlerinizin sadece bir odasını ayırarak yapabilecek ve evlerinize gelir sağlamış olacaksınız’ dedim. Onlar da bunu gerçekten heyecanla karşıladılar. Ağrı’da bu işe rağbet var. Tabii ki hanımlarımız çoğunlukla ev hanımı. Ramazan ayına kursumuzun ikinci etabının denk gelmesi ile biraz zorluk çektik ama kursiyer bulmakta bir sıkıntı yaşamadık.”

Mandreal sanatı ile cam boncuk üretimi yaptıklarını aktaran Özgün, “Mandreal ile cam boncuk üretiminde kadınlarımız çeşitli cam boncuklar üretecekler. Bizim projemizin aslında amacı cam boncuk üretimiydi. Fakat üretilen ürünlerin cam boncuk halinde kalmasını istemedik ve takıya dönüştürelim dedik. Anahtarlıklar, çay kaşıkları ürettik ve şimdi tespihler, magnetler üreteceğiz. Bunu daha çok Ağrı’ya yönelik ürünler olarak tasarlamaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Kursiyer kadınların projeye duydukları güvene ve çalışırken ortaya koydukları heyecana çok sevindiğini ifade eden Özgün, kurs bitiminde satış tabanlı bir web sitesi oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

“Kursiyerler kurstan çok memnun”

Kurs öğretmeni Adalet Aslan ise cam sanatının Ağrı’da ilk defa yapıldığını belirterek, “Kursiyerlerimiz önce bu sanatı bilmedikleri için zor olduğunu düşündüler ancak yaptıkça sevdiler. Başta zorlandılar ama tekniğini öğrendikten sonra birçok ürün çıkarabildiler. Kursiyerlerimiz kurstan oldukça memnun. Onların çevresindekiler de projeyi duyup geliyorlar ve öğrenmek istiyorlar.” diye konuştu.

Kursiyerlerden Ayşe Aslan, kursa başladığı ilk günlerde bu sanatı yapmayı başaramayacağı düşündüğünü ancak kurs hocası sayesinde işi çabuk öğrendiğini belirtti.

Projeden çok memnun olduklarını ifade eden Aslan, şunları söyledi:

“Hayal ettiğim, kafamda tasarladığım eserleri burada rahat şekilde yapabiliyorum. Bundan dolayı hem zamanım güzel geçiyor, güzel şeyler yapıyorum hem de çok mutlu oluyorum. Yaptığım eserleri eş dost ve komşularım olsun çok beğeniyorlar. Sürekli sipariş veriyorlar. İleride iş yeri açabilirim. Diğer bayan arkadaşlara tavsiyem evde oturmaktansa buraya gelerek hem meslek öğrensinler hem de aile bütçelerine katkı sağlasınlar.”

Kursiyerlerden Hümeyra Özgüç ise hocalarının sayesinde camlara istedikleri şekilleri verdiklerini söyleyerek, “Yaratıcılığınızı geliştirerek farklı ürünler ortaya çıkarabiliyorsunuz. Öz güveniniz artıyor. Hayalim, öğrendiklerimi daha da geliştirerek bir iş yeri açmak ve aile bütçesine katkı sağlamak. Kurstaki genç kızlar ve ev hanımlarının hepsinin de bir hayali var. Genç kızların hayali yaptıkları eserleri satarak çeyizini ayarlamak, ev hanımlarının da en büyük hayali atölye açarak aile bütçesine katkı sağlamak.” diye konuştu.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: