Taksim isyanı


Taksim Gezi eylemleri nedeniyle ekonomik hayatın durması esnafın dayanma sınırını zorluyor. Siftah bile yapamadıklarını dile getiren esnaf, yetkililere ve eylemcilere “Dayanacak gücümüz kalmadı. Artık hayat normale dönsün” çağrısında bulunuyor.

Gezi Parkı bahanesiyle haftalardır sürdürülen eylemler, turizm, ticaret ve eğlence merkezi Taksim’i savaş alanına çevirirken büyük zarara uğrayan esnaf isyan ediyor. Korku nedeniyle turist ve vatandaşın uzak durduğu Taksim’de kiralarını ödeyemez hale gelen bölgedeki işyeri sahipleri “Bu iş ne zaman bitecek. Siftah yapamıyoruz. Dayanacak gücümüz kalmadı” diye tepki gösteriyor. Yetkililer bölge esnafının maddi olarak zor durumda olduğunu, sinirlerin gerildiğini ve bir çok işyerinin iflasın eşiğine geldiğini belirtiyor. Göstericilere yönelik öfke patlamaları yaşanmasından endişe ediliyor. Eylemcilere isyan eden esnaf ise şunları söylüyor:

Kırtasiyeci A.K. : Biz küçük esnaf çok zarar gördük. Artık normal vatandaş gelmez oldu. Sadece esnafa satış yapabiliyoruz ama esnaf da kapalı. Olaylarda kapıları kapatıp bekliyoruz. Biber gazı kokusu günlerce geçmiyor.

Ayakkabıcı C.D.: Esnaf diye bir şey kalmadı. Artık olayların bitmesini bekliyoruz. İşyerlerimize maddi olarak zarar verilmese de satışımız etkilendi. Haziran ayı Beyoğlu esnafı için çok önemli. Temmuz zaten Ramazan. Bayram ile birleşince geriye bir şey kalmıyor. Haziran’ı bekliyorduk ama en çok zararımızın olduğu ay oldu. Satışlarda yüzde 70 azalma var. On bin satışımız varken Gezi olayları başladığı günden itibaren ancak 3 bin satış yaptım.

Market sahibi A.S.: Gıda üzerine çalışmama rağmen satışım yüzde 25 düştü. İlk günler yoğunluk vardı. Satış oluyordu. İnsanlar geliyordu sonra gelmemeye başladılar. Esnaf zor durumda. İyice dolmuş durumda. Maddi sıkıntılar var. Havaya ateş eden otel sahibi esnaf arkadaşımız. Çok zor durumda olduğunu biliyoruz. Artık bir an önce düzelmesini bekliyoruz.

Özel dershane yöneticisi Y.K.: İlk günler esnafın büyük kısmı göstericilere destek verdi. Hatta eylemlere katılanlar oldu. Eylem uzadıkça esnaf da sıkıntıya düştü. Esnafın bırakın destek vermeyi, göstericilerden birinin bile sesini yükseltmesine tahammülü kalmadı. Maddi sıkıntılar yüzünden esnaf bunalımda. 500 kişiyle yaptığımız deneme sınavlarını 40 kişiye yaptık.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: