Android 5.0 için “Key Lime Pie” İsmi Doğrulandı

Google tarafından gelişimi sağlanan ve ilk olarak mobil cihazlarda kullanılmak üzere geliştirilen Android halihazırda teknoloji dünyasının birçok noktasında karşımıza çıkmaktadır. Şubat 2009’da karşımıza ilk olarak Android 1.1 Astro olarak çıkan sistem bünyesine birçok yeniliği katarak en son haziran döneminde Android 4.1 Jelly Bean’i karşımıza çıkardı.
Ekim ayında Jelly Bean güncellemesine kapsamlı yenilikler getirilirken Android 4.2 uzun süre Key Lime Pie olarak adlandırılmıştı fakat Google iddiaları boşa çıkararak sistemi aynı isimle devam ettirdi. Android siteminin üç yıl içerisinde sağlamış olduğu gelişimi aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Google, Android sürümlerinde 1.5 Cupcake ile tatlı isimleri kullanmaya başladı. Alfabetik bir düzeni devam ettiren arama motoru devi yeni sürümünde de bu geleneği bozmayacak. J harfi geride kalırken sıranın K harfine geldiğini görüyoruz. Ağırlıklı olarak adlandırılan yeni isim Key Lime Pie olurken Google cephesinden henüz resmi bir açıklama yapılmış değil fakat Google çalışanı Manu Cornet, Google+ hesabı üzerinden paylaştığı görselde Android 5.0’ın Key Lime Pie olarak adlandırıldığını gördük.
Maymunun evrimleşerek insana dönüştüğü görseli hatırlatan paylaşımda her Android robotunun sürüm isimlerini ifade eden tatlıları yediğini görüyoruz. Son görselde baktığımızda ise Android 5.0’ın Key Lime Pie olarak adlandırılacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yine görsel dikkatle incelendiğinde Android robotunun dik duruşu ilk olarak Ice Cream Sandwich başlıyor ve bir nevi evrimin bu aşamada büyük ölçüde gerçekleştiğini görüyoruz.

Muhtemelen yine yaz döneminde gerçekleşecek Google I/O etkinliğinde karşımıza çıkacak olan Android 5.0 Key Lime Pie bizlere neler sunacak net değil fakat bir dönem adından fazlasıyla söz ettiren ve Android ekosisteminin karşımıza çıkan güncelleme sorunu büyük ölçüde çözeceği iddia edilen Nexus Sertifikası için Google’ın elini daha çabuk tutması gerekiyor.

Not : Geçen bir haber okumuştum, haberde LG Nexus 5’in geleceği ve Key Lime Pie olacağı söylentisi vardı. Bekleyip göreceğiz 🙂

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: